Категории

Натурални стимуланти на апетита

Публикувано от optimystica 01/09/16 0 Коментар/и

За всички билдъри храненето е в основата на растежа и качването на маса. Ами ако нямаш апетит?

Решението е използвано от векове в Китай и Европа и се нарича билкови подправки, често в комбинация с пелин. Горчивият вкус на повечето от тях предизвиква слюнко отделяне и ускорява храносмилането. Струва си да ги опитат и хардгейнърите. Има много причини за намален апетит и ви съветваме първо да определите дали причината не е по-сериозен медицински проблем.

Основният принципип на действие на повечето стимуланти на апетита е ускоряване на метаболизма – наличието на добър апетит е страничен ефект от ускорения метаболизъм.

 

ТИНТЯВА

 

Синя тинтява

 

Счита се за най-силната билка и според Американската фармацевтична асоциация тя (gentian lutea) засилва усещането за глад и има стимулиращ апетита ефект. Тя обаче е изключително горчива и две от съставките й са откриваеми по горчивината си дори когато са разделени с 50 000 части вода. Тинтявата може да се приема като тинктура (1-3 гр. или 1-2 капки под езика дневно), като течен екстракт (2-4 гр. дневно) или като корени, от които се прави отвара (2-4 гр. дневно) преди храненията, но не повече от 4 приема дневно. Не се препоръчва за бременни и кърмещи.

 

ГЛУХАРЧЕ

 

Глухарче

 

Според медицинския център на университетът в Мериленд листата на глухарчето също стимулират апетита. То съдържа тараксацин, танини и инулин, които са полезни при храносмилателни проблеми, стимулират отделянето на жлъчна течност и подпомагат правилното функциониране на черния дроб. Глухарчето е чудесен източник на витамини и минерали при консумация под формата на чай 3 пъти дневно, а от пресните му листа става много богата на витамини салата.

 

КАНЕЛА

 

Канела

 

 

Освен, че контролира високото кръвно, тя загрява и стимулира цялата храносмилателна система, като може да се готви с храна или да се приготви на чай. Основната й мастна съставка цинамалдехид й придава характерния вкус и мирис, но хората с чернодробни проблеми трябва да внимават с нея.

 

ФЕНУГРИЙК

 

Фенугрийк

 

Фенугрийк стимулира храносмилателната система и се използва от столетия. Притежава и редица медицински свойства като подтиска болката, помага при холестерол и диабет.

 

ПЧЕЛИНОК

 

Пчелинок

 

Познат е у нас като пчелник и блага трева. Използва се от векове в народната медицина за успокояване на кашлица и при белодробни заболявания. Американската FDA я премахна от одобрения списък поради липса на доказателства за действията й, но в Европа тя е одобрена за прием. Счита се, че стимулацията на жлъчна течност се дължи на горчивия й вкус, както и на алкалоидите бетоницин, турицин и стахидрин. Две чаени лъжички ситно нарязани листа се накисват в чаша студена вода за 4 часа, след което се прецеждат и получавате 1 доза.

 

ПЕЛИН

 

Пелин

 

Съществуват над 180 вида, като горчивият пелин е най-използваем. Листата му съдържат есенциални мазнини и лактони, а другите му основни съставки са абсинтин, анабсинтин, камазулен и камфор. Особено полезен е при атрофичен гастрит, заболяване на жлъчния мехур и на жлъчните пътища, хроничен пакреатит и дурги заболявания, при които отделянето на храносмилателни сокове е намалено.

 

КУРКУМА

 

Куркума

 

Тази билка е известна от хилядолетия имено поради ефектът й върху храносмилателната система. Освен, че помага при стомашни заболявания тя има антивъзпалително и антибактериално действие и укрепва имунната система. Когато се приема директно, може да причини изгаряне в стомаха и трябва да се избягва от хора със сърдечни проблеми и кръвни съсиреци.

 

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ

 

Дяволски нокът

 

В Африка и Мадагаскар се използва от векове като лек за много болести, както и като стимулант на апетита. Както и глухарчето, дяволският нокът подобрява храносмилането, използва се като тонизиращо средство, помага при артрит и ревматизъм, като предпазва хрущялната тъкан. Съдържа иридоиди като бета ситостерол, флаваноиди, аламуний, калций, цинк и магнезии. Не трябва да се приема при язва и от бременни. Има го на капсули, таблетки и чай. Дозата за възрастни е до 250 мг. До 3 пъти дневно.

Съществуват и други естествени стимуланти на апетита като розмарин, тетрахидоканабинол и много други.

Пробвайте като сте гладни ;)

Остави коментар